Premiera filmu: "De facto" w reżyserii Mathiasa Mezlera

- Imię i nazwisko
- Wiesław Gorczycki
- Wiek
- 60 lat
- wzrost…, wzrost
- 182, 182 centymetry” – takim dialogiem pomiędzy policjantem a przesłuchiwanym młodym człowiekiem, w krępującej i paraliżującej wręcz ciszy rozpoczyna się teaser do najnowszego filmu Mathisa Mezlera „De Facto”. I od początku wiemy, że będzie to opowieść o tajemnicy.

Darek (w tej roli dziennikarz Dariusz Milejczak) – główny bohater, jest beztroskim młodym człowiekiem, korzystającym z uciech życia. Pewnego dnia, jego ojciec – znany poznański architekt -  znika bez śladu, wywracając jego lekkoduszne jestestwo do góry nogami. Policja nie wyklucza porwania. Darek rozpoczyna poszukiwania, w których pomaga mu przyjaciel rodziny i wieloletni wspólnik  ojca. Prywatne śledztwo głównego bohatera prowadzi go stopniowo do odkrywania i poznawania niechcianej prawdy o ojcu, który najwyraźniej prowadził podwójne życie. Czy wspólnik zna przyczyny jego zaginięcia?

„De facto” to dramat sensacyjny, opowiadający o tajemnicy rodzinnej. „W moim filmie nie chcę stawiać mocnych tez „dobry – zły” bądź „białe – czarne” – mówi reżyser filmu Mathias Mezler. W każdym z bohaterów są różne odcienie szarości decydujące o ich kolejnych krokach. Życiorysy bohaterów są pełne rys i znaków zapytania, co nie czyni ich z góry winnych całej sytuacji. W ostatecznym rozrachunku liczyć będą się intencje każdego z nich oraz wypadkowa zwrotów życiowych” – dodaje reżyser.

                                                  

Film powstał dzięki wsparciu pracowników Wielkopolskiej Telewizji Kablowej oraz zespołu aktorskiego z Teatru Polskiego.

Patronat generalny: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

Scenariusz i reżyseria: Mathias Mezler
Obsada aktorska: Dariusz Milejczak, Wiesław Zanowicz, Michał Kaleta, Jakub Papuga i inni
Zdjęcia: Dominik Pałgan
Dźwięk & montaż dźwięku: Przemysław Dzięgiel
Opieka reżyserska: Emilia Sadowska
Montaż: Mathias Mezler
Muzyka: Adre'n'Alin

                                                 

scenariusz i reżyseria: Matias Mezler
zdjęcia: Dominik Pałgan
światło: Kuba Lorenc
dźwięk: Przemysław Dzięgiel
muzyka: Igor Szulc
kireownik planu: Błażej Kujawa
opieka filmowa: Emila Sadowska
występują: Dariusz Milejczak, Wiesław Zanowicz, Michał Kaleta, Jakub Papuga i inni.

żródło: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

Archiwum aktualności
Prowincjonalia mają charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i...
10.11.2012 w sobotę wieczorem poznaliśmy werdykt Jury 11. Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych oraz OFFowej...